Ieftin și bun! Sună cunoscut? Din ce se vehiculează, cam asta ne dorim toți când vine vorba de mâncare (și nu numai, dar să rămânem la ale noastre). Este absolut normal să găsim alimente bune, din punct de vedere al calității lor și al impactului pe care acestea il au asupra sănătății noastre,la prețuri accesibile. Se intâmplă oare acest lucru?
În general lumea este de părere că pentru a mânca sănătos trebuie să cheltuie mai mulți bani decât de obicei, că bugetul lor alocat ar fi cu mult depășit pentru a procura alimentele care sunt recomandate.
Oare să fie atât de costisitor să ai o alimentație echilibrată?
Am cercetat piața și m-am gandit să alcătuiescun meniu pentru o zi. Desigur, să respecte toate recomandările primite de la un specialist și cât mai rezonabil din punct de vedere financiar. Am căutat cu atenție, în mai multe magazine și piețe din Cluj, cel mai mic preț.
Mulți dintre noi avem posibilitatea de a ne produce propriile alimente, astfel reducând drastic costurile, însă hai să vedem cum ne-am descurca cu prețurile actuale din comerț!
Ce mâncăm? | Cât costă? |
Micul dejun | |
O felie de pâine integrală | 27 de bani |
cu o lingură de unt de arahide | 50 de bani |
și o banană mică | 1 leu |
Un pahar cu lapte | 60 de bani |
Gustare | |
Un pumn de nuci (25 g) | 75 de bani |
O portocală | 50 de bani |
Prânz | |
Cartofi natur (150g) | 50 bani |
cu unt (10g) | 80 de bani |
Piept de pui la grătar (150 g) | 2,50 lei |
Salată de spanac (200g) cu un fir de ceapă verde | 1 leu |
si o lingură de ulei de măsline | 0.5 lei |
1/4 lămâie | 25 de bani |
Gustare | |
Un iaurt | 1 leu |
Un măr | 50 bani |
Cină | |
Supă cremă de linte | 2.5 lei |
O felie pâine integrală | 27 de bani |
Cu aproximatix 13 lei am respectat toate recomandările pentru un stil de viață echilibrat: alimentație variată,cu un aport optim de cereale integrale, fructe și legume (5 porții), proteine și grăsimi de calitate, fibre, vitamine și minerale.
Să fim sănătoși!
Ioana Popa Nutritionist-Dietetician
Programari: 0725946789